Юбилейна научна конференция "100 години от рождението на професор Ярослав Тагамлицки"

Юбилейна научна конференция
"100 години от рождението на професор Ярослав Тагамлицки"

София, 15-17 Септември, 2017

Юбилейната научна конференция е посветена на 100 години от рождението на професор Ярослав Тагамлицки. В програмата на конференцията ще бъдат включени доклади в широк спектър от теми в областта на математиката, информатиката и педагогиката. За повече информация можете да посетите сайта на конференцията.

Жизненото дело на професор Тагамлицки започва в публикации в периода 1946–1952, когато той изучава оригинални проблеми на функционалния анализ. Чрез неговите усилия функционалният анализ разцъфтява като област на математиката в България. Влиянието на работата и личността на професор Тагамлицки през периода 1950-1970 е доминиращо в българската математическа общност. Той не само беше роден учител, но беше също така и всеотдаен лектор, който изграждаше активно младото поколение математици в България, с присъщата му харизматичност. Неговият прочут семинар за университетски студенти и млади учени беше средище за развитие и популяризиране на математиката в следвоенна България. Почти всички активни математици от онова поколение са били повече или по-малко повлияни от атмосферата създадена на семинара на професор Тагамлицки (http://www.tagamlitzki.com).